TRANSSIB, CZYLI PODRÓŻ PRZEZ PONAD PIĘĆ TYSIĘCY KILOMETRÓW I PIĘĆ STREF CZASOWYCH

01:40

W Moskwie wsiadamy do wagonu trzeciej klasy, tak zwanej plackarty. W wagonie znajdują się 53 miejsca leżące. Ścianki działowe imitują przedziały, w którym dobrze jest trafić na współpasażerów lubiących względny porządek, którym niestraszna jest woda z mydłem. W wagonie bowiem nie ma prysznica, więc odświeżenie się ma w dużej mierze charakter symboliczny.


#selfie w plackarcie

Co jeszcze warto wiedzieć o Transsibie?

BEZPIECZEŃSTWO

Pieczę nad wagonem sprawują dwie osoby zwane prowadnicami bądź prowadnikami, w zależności od płci. Częściej można spotkać kobiety. Prowadnice czy prowadnicy nie zmieniają się. Dzięki temu znają pasażerów, nie wpuszczają nikogo obcego na pokład, czyniąc dalekobieżną kolej rosyjską niezwykle bezpieczną.

CZAS

Trasa Moskwa-Irkuck to 5193km i 5 stref czasowych. Na dworcach kolejowych obowiązuje jednak czas moskiewski. Tym samym, tablica z podanymi godzinami przystanków, znajdująca się na drzwiach do kabiny prowadnic, jest również według czasu moskiewskiego. Obrazując naszym przykładem. Przyjeżdżamy do Irkucka o  poranku, a na dużym dworcowym zegarze wybija godz. 3:28 w nocy. Czas lokalny obowiązuje w przypadku krótkobieżnych pociągów, zwanych elektriczkami.

Kolej transsyberyjska jest punktualna. Z 84 stacji z Moskwy do Irkucka odjechała z dokładnością co do minuty. Nie ma opóźnień, bo zamarzły trakcje, bo taki mamy klimat. Mimo syberyjskiego siarczystego mrozu.

Dawno, dawno temu... Nasz kolega z Kielc był mniej punktualny niż kolej… Szczęściem w nieszczęściu, nie jechał sam, dzięki czemu przyjaciele wypakowali jego bagaż na kolejnym przystanku. Dojechał w towarzystwie swojego plecaka, by na miejscu kontynuować podróż w grupie.

UDOGODNIENIA

W wagonie dostępny jest wrzątek, przez co zupki chińskie biją rekordy popularności. Wrzątek może się skończyć, jeśli połowę pasażerów stanowią Chińczycy. Tak było w naszym przypadku. A przy okazji już wiem, skąd ta potoczna nazwa zupek błyskawicznych.

Kak Kitajcy jedziat makarony...

W wagonie znajdziemy tylko trzy gniazdka elektryczne, które są zawsze zajęte. Lepiej przypilnować swój telefon, w przeciwnym razie, współpasażerowie chętnie odłączają obce telefony, traktując swój niezwykle priorytetowo. Rozwiązaniem jest "bezprzewodowa ładowarka", której jeszcze się nie dorobiliśmy. Kwestia czasu, ponieważ to kolejne urządzenie must-have w podróży.

STACJE

Pierwsza stacja w Azji to Jekaterynburg na 1818 km.

Wi-Fi jest zwykle dostępne na większych dworcach, co znaczy, że istnieje możliwość zameldowania się na Facebooku w drodze na Syberię.

Wiele słyszeliśmy o domowych obiadach serwowanych przez babuszki na większych stacjach. Na żadnej stacji nie spotkaliśmy kuricy z kartoszkami. Babuszki sprzedawały jabłka (wyłącznie w "pakietach", np. 2kg, 100-150 RUB/ 8-12zł), suszone owoce, konfitury, czasami pierożki z nadzieniem (250 RUB), w Krasnojarsku pojawiły się ryby wędzone (50-100 RUB/ 4-8zł).

Dalej, Na wielu stacjach znajdują się małe sklepiki, w których można kupić wodę (od 45 RUB/ 3,60zł), wspomniane pierożki (25-40 RUB/ 2-3,20zł). W Krasnojarsku z dworcem sąsiaduje dobrze wyposażony supermarket.

Tym samym, sugerujemy zaopatrzyć się w prowiant przed wejściem do pociągu.

Natomiast istnieje możliwość kupienia pluszowego lwa rozmiaru dwuletniego dziecka, plastikowego pieska czy przezroczystych kulek z lisim ogonem, które zwinnie wirują po peronach.

*

Czas w plackarcie minął nam niewiarygodnie szybko. Spędziliśmy dużo czasu grając w kości i w karty czy czytając przewodniki. Nasi współpasażerowie byli sympatyczni, ale niezbyt skorzy do rozmów.

I na koniec, mit o libacjach alkoholowych w Transsibie. Stereotyp picia wódki starają się podtrzymać tylko turyści. Jakkolwiek by nie było, z alkoholem trzeba się kryć. Picie nie jest mile widziane przez prowadnice czy rosyjskich „sokistów”, którzy przechadzają się po wagonach od czasu do czasu.

*

Jak i kiedy zarezerwować bilety, które miejsca wybrać, co warto wziąć - zawsze służymy radą. Możemy również pomóc przy rezerwacji biletów. Dajcie znać!

Nasz pociąg w Nowosybirksu

You Might Also Like

0 komentarze

POPULARNE POSTY

ODWIEDŹ NAS NA FACEBOOKU